Jutro masz ważny dzień? Koniecznie zadbaj o dobry sen!

Dobry sen sprawia, że kolejnego dnia jesteśmy wypoczęci, mamy lepsze samopoczucie i energię do działania. Jednak trudno jest zasnąć, gdy stresujemy się nadchodzącym wydarzeniem. Jeśli kolejnego dnia czeka Cię istotny egzamin, prezentacja w pracy czy spotkanie biznesowe, niezwykle istotne jest, byś zadbał o odpowiedni sen, ponieważ jest on fundamentem sukcesu w takich sytuacjach. W tym artykule omówimy różne aspekty, które warto wziąć pod uwagę, aby zapewnić sobie jakość snu na najwyższym poziomie: od stworzenia odpowiedniego środowiska snu, aż po techniki relaksacyjne. Zainspiruj się naszymi praktycznymi wskazówkami i ciesz się dobrze wypoczętymi ciałem i umysłem, gotowymi na wyzwania, które przyniesie jutro.

O tym pamiętaj przed pójściem do łóżka

Jeśli kolejnego dnia czeka Cię ważne wydarzenie, prawdopodobnie związany z nim stres czujesz już od wieczora. By sobie z nim poradzić i przygotować się do regenerującego snu, możesz wypróbować kilku skutecznych technik. Po pierwsze, na co najmniej kilkadziesiąt minut przed spaniem odłóż telefon. Bijące z ekranu światło niebieskie, a także pobudzające informacje z sieci sprawią, że wypoczynek przyjdzie do Ciebie dużo później. Czas z telefonem zamień na spokojną rozmowę przy filiżance ziołowej herbaty czy chwilę z książką.

Oprócz tego, możesz spróbować technik relaksacyjnych. Do najpopularniejszych z nich należy praktyka świadomego oddechu, podczas której skupiasz się jedynie na… oddychaniu. Dobrym pomysłem dla zmęczonego stresem ciała będzie także sesja rollowania specjalnymi piłeczkami czy spokojny masaż własnymi rękoma. Jeśli masz przetestowane konkretne zapachy, które działają na Ciebie kojąco, rozpyl je w niewielkim stężeniu w sypialni. Uwaga – nie próbuj tej metody, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do takiej aromaterapii. Zbyt intensywny zapach może niepotrzebnie wybudzać Cię ze snu czy nawet powodować nudności.

Wypoczywaj na komfortowym materacu

Kluczem do spokojnego wypoczynku nawet w stresującej chwili jest odpowiednio dobrane wyposażenie sypialni. Jej elementy, takie jak materac, kołdra, poduszka czy pościel, mają niebagatelny wpływ na jakość naszego snu. Jeśli na swoim starym materacu często borykasz się z problemami z zasypianiem, wymień go na nowoczesne podłoże snu. Dzięki inteligentnym materiałom wypełnienia, takim jak sprężyny typu Multi czy pianki termoelastyczne, mogą one zapewnić użytkownikowi idealne dopasowanie do kształtu ciała i przyjemną podporę.

Ergonomiczna poduszka pilnująca zdrowej pozycji Twojej głowy i szyi we śnie sprawi, że w ważny dzień obudzisz się wolny od bólu tych partii ciała. Kołdra o odpowiednim poziomie termicznym zadba o to, byś nie przegrzewał się nawet podczas niespokojnych snów. Z kolei uszytej z naturalnych materiałów pościeli zawdzięczać będziesz wysoką higienę łóżka, dzięki której zasypianie będzie dużo przyjemniejsze.

Przygotuj sypialnię do odpoczynku

Dla jakości naszego snu oraz łatwości zasypiania niezwykle ważne są czynniki takie, jak odpowiednie warunki panujące w pomieszczeniu. Zanim położysz się więc do łóżka, pamiętaj o dokładnym wywietrzeniu pokoju. Poświęć na to nawet kilkanaście minut i pozwól, by świeże powietrze wymiotło z wnętrza zanieczyszczenia i zaduch, zamieniając je na sprzyjający wypoczynkowi tlen. Dzięki wietrzeniu wyrówna się także temperatura panująca we wnętrzu. Uznaje się, że najlepiej wypoczywamy w temperaturze od 18 do 20 stopni Celsjusza. Podmuchy zza okna sprawią, że we wnętrzu zrobi się chłodniej, a my zapadniemy w komfortowy sen.

Nie śpisz? Spróbuj tego

Zastosowałeś się do Wszystkich z powyższych wskazówek, a jednak stres nie pozwala Ci zasnąć? Zamiast dodatkowo się pobudzać, próbując liczyć barany, czy zamartwiać upływem kolejnych, cennych nocnych godzin, spróbuj rozluźnić mięśnie i pozwolić swoim myślom swobodnie płynąć. Wszystkie techniki relaksacyjne oparte na wyobrażaniu sobie konkretnej rzeczy czy liczeniu aktywują nasz mózg do działania, oddalając nadchodzący sen. Postaraj wyrzucić z głowy jutrzejsze obowiązki i nie skupiaj się na niczym konkretnym. Zobaczysz – sen przyjdzie szybciej, niż myślisz!

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *