Pierścionki z diamentem – symbole wiecznej elegancji (nie tylko zaręczynowe!)

[REKLAMA]

Sztuka jubilerska jest znana ludzkości znacznie dłużej niż pismo. Od wieków ludzie ozdabiali swoje ciało różnymi przedmiotami, nadając tym przedmiotom szczególne znaczenie. Nie inaczej było z pierścieniami. Współczesne pierścionki z diamentami to połączenie dwóch szlachetnych i bardzo ekskluzywnych materiałów – złota oraz diamentu. Konkretniej – brylantu, czyli diamentu, który został pięknie oszlifowany. Popularne nie tylko wśród narzeczonych mają bardzo bogatą historię. I symbolikę!

Pierścionki z diamentem – historia i symbolika

Nie bez przyczyny tego typu biżuteria kojarzy się współcześnie z kobietą obdarowywaną pierścionkiem przez swojego wybranka – ukochanego, narzeczonego czy męża. Pierścień służył nie tylko zdobieniu ciała. Był przedmiotem estetycznym, ale i symbolicznym. Określał stan cywilny kobiety, wskazując otoczeniu, że jest zaręczona bądź zamężna. Wskazywał także na jej status, bo pierścienie z najdroższych kruszców nosiły wyłącznie kobiety szlachetnie urodzone.

Bardzo prymitywnych pierścieni używały niemal wszystkie kultury i cywilizacje. Bardziej zaawansowane modele zaczęły powstawać w kulturze sumeryjskiej, później także w egipskiej czy żydowskiej. Stamtąd rozprzestrzeniły się na cały ówczesny świat – starożytną Grecję, później także Imperium Rzymskie.

Obecnie sztuka jubilerska wzniosła się na swoje wyżyny. Modele pierścionków z diamentami, a raczej brylantami (oszlifowanymi diamentami), przybierają najróżniejsze formy. Często bardzo skomplikowane, niestandardowe i niezwykle estetyczne. Symbolizują to, co dawniej – miłość, przywiązanie i ponadczasowość. Brylant nie ulega degradacji, ma więc przywodzić na myśl nie tylko piękno miłości, ale także jej wiecznotrwały charakter. Stąd – między innymi – popularność pierścionków z diamentem wśród zakochanych, narzeczonych, mężów i żon. Są one przeznaczone dla kobiet, wręcza je zaś mężczyzna.

Rodzaje pierścionków z diamentami

Należy zacząć od rodzaju złota, którego użyto do wytworzenia pierścienia. Obręcze ekskluzywnych pierścionków z diamentami tworzone są przede wszystkim ze złota, a także z platyny. Złoto jest tak samo często standardowe, klasyczne, a więc w złocistym kolorze, bądź białe. To ostatnie zyskuje, zwłaszcza współcześnie, bardzo dużą popularność.

Diament osadza się na obręczy w różnoraki sposób. Zanim to jednak nastąpi, musi uzyskać swój szlif. Najbardziej popularnym rodzajem szlifu jest typ okrągły, a więc brylantowy. Nie jest jednak jedynym, ponieważ jubilerzy potrafią nadać diamentom szlify w kształcie:

  • trójkąta;
  • szmaragdu;
  • markizy;
  • owalu;
  • tak zwanej poduszki;
  • oraz wielu innych.

Pierścionki z diamentami rozróżnia się także ze względu na sposób ich oprawy – osadzenia na obręczy. Oprawa ażurowa umożliwia przytrzymanie diamentu w obwodzie i jego niemal pełną prezentację ze wszystkich stron. Oprawa kasetowa to umieszczenie diamentów w materii obręczy. Są w niej częściowo schowane, mniej wyeksponowane, ale – co jest ważne – lepiej chronione przed uszkodzeniem.

Najgłębiej jednak osadzone zostają diamenty wtedy, gdy mowa jest o oprawie pełnej. Płaszczyzna obręczy jest na tym samym poziome, co płaszczyzna kruszcu, diament jest więc z nią w pełni zintegrowany i nie sięga ponad jej poziom. Istnieją także oprawy w koronę czy kanałowe (szczególnie popularne wśród pierścionków zaręczynowych) oraz oprawy niestandardowe.

Mają bogatą historię. Są przepiękne i ponadczasowe. Mają luksusowy design i cudowną symbolikę. Pierścionki z diamentem są idealne jako prezenty, jako pierścienie zaręczynowe, a także okolicznościowe. Obdaruj nimi ukochaną kobietę, a z pewnością doceni twój gest!

Artykuł powstał w ramach współpracy z Marko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *