Zalety wody filtrowanej i butelkowanej. Która woda jest zdrowsza?

[REKLAMA]

Woda filtrowana czy butelkowana? Która jest lepsza dla zdrowia? – wiele osób zadaje sobie to pytanie. Warto wiedzieć, że każda z nich zawiera cenne dla zdrowia pierwiastki i minerały. Czym więc różni się od siebie woda filtrowana od wody z plastiku?

Picie wody to podstawa zdrowego trybu życia. Woda jest niezbędna do regulacji temperatury ciała, wydalania produktów przemiany materii i procesów trawienia. Pełni także funkcję ochronną, m.in. dla mózgu, gałki ocznej i rdzenia kręgowego. Regularne picie wody zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Woda bierze udział m.in. w przyswajaniu związków odżywczych. Wpływa także na wydolność organizmu i warunkuje dobre samopoczucie. Picie wody nie tylko gasi pragnienie, ale jest też niezbędne do poprawy kondycji skóry, nadaniu jej jędrności i elastyczności. Odpowiednie nawodnienie wpływa też pozytywnie na włosy i paznokcie, które przy niedostatecznej ilości wody stają się sztywne, suche i łamliwe.

Czy woda z plastiku jest zdrowa?

Walory zdrowotne wody są nie do przecenienia. Czy jednak wszystkie rodzaje wody – woda mineralna, źródlana, kranowa i lecznicza – są takie same? Czym się różnią?

Woda mineralna to taka, w której ilość składników mineralnych wynosi powyżej 500 mg/l. Z kolei woda źródlana zawiera zazwyczaj do 500 mg/l składników mineralnych. Istnieją także wody wysoko zmineralizowane. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, ponieważ mogą powodować kumulację biopierwiastków w organizmie i doprowadzić np. do kamicy nerkowej. Ponadto, woda wysoko zmineralizowana zawiera zazwyczaj duże ilości chlorku sodu, który powoduje wzrost ciśnienia krwi i zatrzymuje wodę w organizmie.

Choć zawierają cenne dla zdrowia pierwiastki i minerały, wadą wody mineralnej i źródlanej jest to, że rozlewane są do plastikowych butelek PET jednorazowego użytku. Jest to nie tylko szkodliwe dla środowiska naturalnego, ale – jak pokazują liczne badania naukowców – może być także szkodliwe dla naszego zdrowia. Pod wpływem wysokiej temperatury lub mycia i zgniatania tworzywo sztuczne może ulegać uszkodzeniu. Mikrocząsteczki plastiku mogą przedostawać się do wnętrza butelki i, w rezultacie, do wody, którą pijemy. Jaki może mieć to wpływ na nasze zdrowie? W opinii naukowców, może to wpływać na gospodarkę hormonalną i płodność, a także prowadzić do innych poważnych schorzeń takich jak np. cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Tego ryzyka nie ma w przypadku wody filtrowanej.

Woda filtrowana – zdrowa, smaczna i bezpieczna

Filtry do wody usuwają związki chloru, a także pestycydy i metale ciężkie. Zatrzymują również drobne zanieczyszczenia mechaniczne takie jak żwir, piasek czy rdza. Ponadto, warto pamiętać, że także woda kranowa ma w swoim składzie pierwiastki. Są to m.in. magnez, wapń, sód i potas. Jej jakość jest monitorowana na bieżąco, a co więcej woda płynie przez coraz nowsze wodociągi dzięki czemu jej jakość jest lepsza niż jeszcze dziesięć czy dwadzieścia lat temu.

Woda filtrowana ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki dzbankom z filtrem lub filtrom przepływowym mamy do niej stały dostęp. W przypadku filtrów przepływowych wystarczy, że nalejemy wodę do szklanki prosto z kranu. Nie musimy chodzić po nią do sklepu. Nie musimy dźwigać ciężkich butelek do domu. Wreszcie, filtry do wody pozwalają nam sporo zaoszczędzić. Litr wody kranowej to koszt około 1 grosza za litr. Szukasz wygodnego i niezawodnego filtra do wody? Wejdź na blog o żywieniu i dowiedz się jakie to proste!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *