Guziki w modzie męskiej

[REKLAMA]

Jeśli chodzi o szczegóły klasycznego stylu, niewielu mężczyzn zastanawia się nad guzikami, poza tym, które z nich należy zapiąć na marynarce garnituru. Jednak, odpowiedni guzik może zmienić styl i wykończenie. W tym artykule zbadamy różne cechy guzików w świecie klasycznej męskiej odzieży. 

Jak już wspomnieliśmy, guziki są (często) małymi przedmiotami, które robią dużą różnicę. Na przykład, sama obecność guzików na kołnierzyku koszuli sprawia, że koszula ta wyróżnia się na tle innych . Przeskoczmy więc do różnych sposobów, w jaki guziki mogą wpływać na ubranie – począwszy od ilości.

Liczba guzików

Pierwszy sposób, w jaki guziki wpływają na wygląd ubrań, to ich liczba. Jak wspomniano powyżej, ich obecność na kołnierzyku ma natychmiastowy wpływ, czyniąc koszulę mniej formalną, a jednocześnie umieszczając strój w  stylu amerykańskiego Ivy. Podobnie, kurtka szyta na jeden guzik wygląda inaczej niż kurtka w stylu dwóch guzików czy trzech , ponieważ położenie punktu zapięcia wpływa na długość klap i długość otwartego „V” z przodu. Zmiana wyglądu związana z ilością guzików jest być może jeszcze bardziej oczywista w przypadku kurtek i płaszczy o podwójnym ryglu, które występują w permutacjach po sześć guzików z dwoma funkcjonalnymi (6×2), cztery guziki z dwoma funkcjonalnymi (4×2), 6×3, 4×1, i różnych innych konfiguracjach. 

Kontrastujące guziki

Kiedy kupujesz białą koszulę, w większości przypadków guziki będą niewinne i niezauważalne w kolorze białym. W ciemnych koszulach często widzimy ciemne guziki z tego samego powodu. Jednakże, guziki mogą mieć duży wpływ na styl, jeśli będą w kontrastowym kolorze i sprawią, że będą się wyróżniać. W przypadku koszuli są to np. białe guziki na granatowej koszuli lub czarne guziki na białej koszuli. Pamiętaj, że gdy tylko masz kontrastowe guziki, od razu stają się one nieformalne, a więc bardziej odpowiednie do wyjścia na drinka niż ubranie do pracy czy biura.

Materiały na przyciski

Jeśli zwrócisz uwagę na swoje guziki jako na cechę stylu, jakość ich wykonania ma znaczenie. Tanie guziki wykonane z tworzywa sztucznego są dostarczane z tanimi koszulami i z reguły należy ich unikać. Niska jakość jest zauważalna . Rzeczywiście, jedną z ważniejszych rzeczy  jest wybór materiału na guziki. Wysokiej jakości ubrania wyposażone są w wysokiej jakości guziki wykonane z naturalnych materiałów. Dodatkowa praca i koszty sprawiają, że są one bardziej pożądane.

Podsumowanie

Chociaż są one powszechne i znane przede wszystkim jako funkcjonalna część odzieży, guziki mają niedoceniany wpływ na ogólny wygląd i styl ubioru. Proste cechy guzików, takie jak ich kolor, liczba, materiał i szwy mogą się wzajemnie składać na ciekawy styl i efekt.

1 thought on “Guziki w modzie męskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *