Historia Garnituru: Ewolucja odzieży męskiej od 1800 r. do dnia dzisiejszego

[REKLAMA]

Pisaliśmy już o tym czy garnitury wymierają w ostatnich tygodniach. Tym razem chcielibyśmy przedstawić historie garnituru oraz jego ewolucje od początku 19 wieku.

Chociaż wiele elementów garnituru w jego obecnym kształcie pozostało niezmienionych od momentu jego powstania, z pewnością istnieją różnice w szczegółach garnituru z 2020 roku w porównaniu do garnituru z lat 80. lub 40. Aby zrozumieć te różnice, prześledźmy historię garnituru, od jego początków do współczesności.

Beau Brummell i Rewolucja Francuska

Podobnie jak wiele innych aspektów klasycznej męskiej odzieży, pochodzenie garnituru można prześledzić zaczynając od Beau Brummell. Był on prototypowym gentlemanem w XIX-wiecznej Anglii. Przed Beau Brummell męska odzież była pod silnym wpływem dworu francuskiego i ewoluowała wokół mocno wyhaftowanych tkanin, takich jak aksamit, bryczesy i pończochy. Beau Brummell zastąpił to wszystko długimi spodniami noszonymi z butami i płaszczem, który nie miał zbyt wielu ozdobników ani koloru.

Era Wiktoriańska

Na początku ery wiktoriańskiej (która trwała od 1837 do 1901 r.), pierwszym i najważniejszym odzieniem, jakie nosił mężczyzna, był płaszcz typu „frock”. W zasadzie był to płaszcz czarny, przypominający nowoczesne płaszcze. Miał pojedynczy otwór wentylacyjny z tyłu i był jedno- lub dwurzędowy. Pod względem długości sięgał aż do kolan, dlatego przypomina palto. Podczas gdy wersja jednorzędowa płaszcza była bardziej powszechna, wersja dwurzędowa była bardziej formalna.

Garnitur salonowy

Garnitur salonowy został pierwotnie opracowany w latach 50-tych do 60-tych 1860-tych w Szkocji. Został on wykonany z cięższej tkaniny i miał być ubiorem na swobodne okazje w plenerze. Obecnie, w opinii większości ludzi, garnitur jest bardzo formalnym ubiorem, ale w epoce wiktoriańskiej było odwrotnie. Był to zwykły ubiór, który w ogóle nie miał być formalny.

Wiek XX

Kiedy zaczynaliśmy XX wiek, garnitur, jak wiemy dzisiaj, był dość rozwinięty. Od tego momentu kształt został zdefiniowany, zmieniły się tylko szczegóły. Mogły to być: szerokość klapy, długość marynarki, punkt zapięcia, wysokość wpustu, rodzaj użytych tkanin itd. Ogólnie rzecz biorąc, była to tylko adaptacja do istniejącego modelu.

Lata 1920′

Lata 20. były dla garnituru ekscytującą dekadą, ponieważ pod koniec lat 20. przechodził on transformacje od super szczupłego do pełnego kroju. Zaraz po I wojnie światowej garnitur miał silne wojskowe wpływy. Kurtka była dopasowana, może nieco dłuższa w wyższym punkcie zapięcia, a spodnie były dość wąskie z mankietami i stosunkowo krótkie. Jednak pod koniec dekady modne garnitury miały już prekursora garnituru draperyjnego, co oznaczało, że na piersi było więcej materiału, a także spodnie były nieco szerzej krojone. Draperia i garnitur z draperiami stały się naprawdę popularne w 1930 roku w Anglii i w USA.

Podsumowanie – Garnitur dzisiaj

Niemniej jednak, wraz z ogólnym odradzaniem się i zainteresowaniem tematem garniturów i klasycznej odzieży męskiej, jest dziś prawdopodobnie więcej krawców na zamówienie niż 20 lat temu. Dzięki Internetowi, grupy zainteresowanych z całego świata mogą teraz łączyć się i dzielić się swoja wiedza, a więc ogólna wiedza na temat garniturów i klasycznego stylu męskiego zdecydowanie wzrosła.

1 thought on “Historia Garnituru: Ewolucja odzieży męskiej od 1800 r. do dnia dzisiejszego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *